Geçmişten günümüze kadar tasarlanmış ve kullanılmakta olan devridaim araçları ve bu araçların yapısı hakkında

Geçmişten günümüze kadar tasarlanmış ve kullanılmakta olan devridaim araçları ve bu araçların yapısı hakkında bir rapor hazırlayınız. Raporunuzu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Tarih: Ocak 28, 2016 soruldu. Ders: Fizik.
Yorum ekle
 • 1 Cevap var
  Devridaim makinesi, kelimesi kelimesine alındığında kendi kendine sonsuza dek çalışan makineleri tanımlar. Ancak daha geniş tanımı, enerji girişinden daha fazla enerji çıkışı sağlayan sistemleri kapsar. Bu çeşit makineler, fiziğin temel yasalarından biri olan, enerjinin yoktan var edilemeyeceğini ve yok edilemeyeceğini belirten enerjinin korunumunu ihlal ederler. En sık rastlanan devridaim makineleri, sürtünme ve hava direncine rağmen hareketini sürdürebildiği iddia edilen makinelerdir. Enerjinin korunumu kanununa göre bu tarz makineler çalışamaz.

  RE: Geçmişten günümüze kadar tasarlanmış ve kullanılmakta olan devridaim araçları ve bu araçların yapısı hakkında


  Bilinen en eski devridaim makinesi 1150 yılında Hint matematikçi ve gökbilimci Bhāskara’nın geliştirdiği dişli çark sistemidir. O zamandan günümüze binlerce devridaim makinesi geliştirilmiş ve hepsinin ortak özelliği olarak uygulamada başarılı olamamışlardır.

  RE: Geçmişten günümüze kadar tasarlanmış ve kullanılmakta olan devridaim araçları ve bu araçların yapısı hakkında


  Devridaim makinelerinin en basitlerinden biri olan kapiler yükseltme makinesi, sıvıların kapiler yükselmesi ile oluşturulan, ince bir boru içinde sıvı ile boru yüzeyi arasındaki çekim kuvvetiyle sıvı yükselmesi sağlanarak yapılır. Bu yükselme enerjisi tamamen kütle çekim yasasından kaynaklanır. Kapilarite iç içe geçirilmiş borularla ya da lifli dokularla yüzey alanı artırılarak artırılabilir. Kapiler yükselme hızı ile elde edilecek enerji düşük olduğu için tercih edilmemektedir. Bu konuda oluşan paradoks ise yer çekimi ile oluşan kinetik ve potansiyelenerji hesabında yaşanan eksik hesap adımlarıdır. Kütle çekim yasası sadece Yer ile maddeler arasında değil, bütün maddelerin kendi aralarında ayrı ayrı hesaplanmalıdır. Sıvının yükselme kabı ile arasında olan çekim hesaba dahil edilmelidir.

  RE: Geçmişten günümüze kadar tasarlanmış ve kullanılmakta olan devridaim araçları ve bu araçların yapısı hakkında


  Sıvı dolu kanallar, çarkın dönmesiyle bir tarafta dışa diğer tarafta ise içe daha yakın hale gelecektir. Ağırlık dengesindeki fark dönüşe sebep olacaktır.

  Sonsuz döngülü araçlar bu güne kadar yapılmamıştır fakat bundan sonra yapılamayacaktır. Bu kadar kesin konuşmamın sebebi fizik kurallarının kesinliğidir. Sonsuz döngü için tıpkı uzayda olduğu gibi sürtünmenin olmadığı bir ortam gereklidir ve böylelikle potansiyel enerjinin kinetik enerjiye kayıpsız dönüşümü sonucunda sonsuza kadar bir döngü elde edebilmek mümkün olur.

   

   

   
  Tarih: Ocak 28, 2016 cevaplandı.
  Yorum ekle
 • Hadi Cevaplayın

  Cevabınızı göndermekle gizlilik politikası ve kullanım şartlarını kabul etmiş olursunuz.