Müzelerin arkeolojik buluntuların korunmasındaki yeri ve önemi

Müzelerin arkeolojik buluntuların korunmasındaki yeri ve önemi nedir? Açıklayınız.

Doçent Asked on Ekim 22, 2015 in Sosyoloji.
Add Comment
 • 2 Answer(s)

  Tarihi eser kaçakçılığının çok konuşulduğu günümüzde, müzeler çok önemli ve faydalı olan, tarihi eser olan arkeolojik buluntuları, koruma görevini yürütmektedirler. Müzeler bu işlevi ile, aynı zamanda bir ülkenin tarihini de korumaktadırlar. Arkeolojik buluntular sadece kaçakçılar tarafından, başka yerlere götürülerek zarar görmemektedirler. Bu buluntular doğada koruma altına alınmadığı zaman, kötü hava şartları, yabani hayvanlar, kötü niyetli veya bilinçsiz insanlar tarafından da zarar görmektedirler. Arkeolojik buluntular müzeler kanalı ile korunmakta, geçmişin eserleri ve tarihi bu sayede gelecek nesillere aktarılabilmektedir. Çünkü bu arkeolojik kalıntılar, tarihi eser olamalarının yanında, geçmişin anlaşılması için tarihi bilimsel delil durumundadırlar. Bunların korunması gerekir ki, ileri de gerçekleşecek olan teknolojik ilerlemeler ile bunlar üzerinde çalışmalar yapılabilsin, daha çok gerçekler aydınlatılabilsin.

  Doçent Answered on Ekim 22, 2015.
  Add Comment

  Tarihi eser kaçakçılığının çok konuşulduğu günümüzde, müzeler çok önemli ve faydalı olan, tarihi eser olan arkeolojik buluntuları, koruma görevini yürütmektedirler.
  Müzeler bu işlevi ile, aynı zamanda bir ülkenin tarihini de korumaktadırlar. Arkeolojik buluntular sadece kaçakçılar tarafından, başka yerlere götürülerek zarar görmemektedirler. Bu buluntular doğada koruma altına alınmadığı zaman, kötü hava şartları, yabani hayvanlar, kötü niyetli veya bilinçsiz insanlar tarafından da zarar görmektedirler.
  Arkeolojik buluntular müzeler kanalı ile korunmakta, geçmişin eserleri ve tarihi bu sayede gelecek nesillere aktarılabilmektedir. Çünkü bu arkeolojik kalıntılar, tarihi eser olamalarının yanında, geçmişin anlaşılması için tarihi bilimsel delil dir

  Site Sakini Answered on Mart 27, 2016.
  Add Comment
 • Your Answer

  By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.