Pokemon Go oyunu nasıl oynanıyor?

Pokemon Go oyunu nasıl oynanıyor tam anlamadım. Pokemon Go oynayanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Doçent Tarih: Temmuz 14, 2016 soruldu. Ders: Genel Sorular.
Yorum ekle
 • 2 Cevap var

  Pokemon GO oyunu GPS üzerinden haritada sizin konumunuzu belirliyor ve etrafınızda olan pokemonları yakalamanızı istiyor. Pokemon Go oyunununda başarılı olmak için bol bol yürümelisiniz arkadaşlar. Kilo vermek için birebir oyun. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki gerçek haritalar üzerinden oyunu oynuyorsunuz. Pokemon oyununu gerçekçi kılan özellik sanal gerçeklik olması.

  Pokemon GO Oyununu Nasıl İndirebilirim?

  Pokemon Go Türkiye için henüz sunulmadı. Fakat Android kullananlar APK sını farklı yerlerden indirerek oyunu oynayabilir. (Pokemon Go APK sını indirmek için tıklayın) iOS kullananlar ise oyunu oynamak için ülke değiştirmek zorunda. App Store’da ülke bölge değiştirerek oyunu indirebilirsiniz..Pokemon GO oyununun Türkiye’de resmi olarak ne zaman yayınlanacağı belli değil.

  Pokemon Go Oyunu Nasıl Oynanır?

  Oyunu mobil cihazınıza yükledikten sonra oyunda kullanmak için bir hesap açmalısınız. Kayıt için mevcut gmail hesabınızı kullanabilirsiniz. Daha sonra ise oyunda kullanacağınız karakterinizi oluşturmalısınız. Kız ve Erkek iki karakterden birini seçtikten sonra karakterinizin yüzünü, saçlarını, gözlerini, elbiselerini, ayakkabılarını ve çantasını zevkinize göre ayarlıyorsunuz.  Karakterinizi belirledikten sonra oyun içinde değişiklik yapamıyorsunuz.

  Pokemon Karakter OluşturmaPokemon Karakter Oluşturma

  Daha sonra ise sizden başlangıç pokemonu olarak Charmander, Bulbasaur ve Squirtle’dan bir tanesini tercih etmelisiniz. Bu seçimi yaparken de kameranız açılıyor ve poke topunu pokemona nişan alarak atıyorsunuz. Hedefi tutturursanız pokemonu yakalıyorsunuz.

  Pokemon Nasıl Yakalanır?

  Pokemon yakalamak için 3 yöntem sunulmakta. Yeni pokemonlarınızı bol bol gezerek yakalayabileceğiniz gibi, Incense kullanarak veya Pokemon Eggs’leri kuluçkaya yatırarakta yeni pokemonlara sahip olabilirsiniz.

  Bol Bol Yürüyerek Pokemon Yakalayabilirsiniz.

  İlk pokemonumuzu da seçtikten sonra yapacağınız şey yeni pokemonlar yakalamaya çalışmak olacak. Tabii bütün bunlar için bol bol yürüyüş yapmanız gerekiyor. Oyun gerçek zamanlı, gerçek lokasyonlarda yaşanan bir oyun olmasından ötürü yeni pokemonlar ya da yeni türler yakalayabilmek için farklı lokasyonlara gitmemiz gerekebilir.

  Pokemon YakalaPokemon Yakala

  Oyuna girdiğinizde sizi yukarıdaki gibi bir ekran bekliyor. Bu ekran sağ altta yer alan çubuğa dokunduğunuz zaman yakında yer alan pokemonları görebiliyorsunuz. Pati izlerine göre etrafınızda bulunan pokemonları görebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz. Eğer bir pokemonun altında bir pati işareti varsa bu pokemon size çok yakındadır. Pokemonun altında iki pati bulunuyorsa biraz yürümeniz gerekebilir. Eğer üç pati bulunuyorsa bu pokemonu yakalamak için vasıta kullanmanız gerekebilir.

  Pokemon PatileriPokemon Patileri

  Devamında ise bulunduğunuz bölgenin haritasını göreceksiniz. Bu haritanın ortasında da sizin karakteriniz yer almaktadır. Hareket ettikçe karakterinizde bu haritada yer değiştiriyor. Yakınınızda bir pokemona denk geldiğiniz zaman telefonunuz titreşiyor ve pokemonu haritada görebiliyorsunuz. Bu aşamada yapmanız gereken pokemona tıklamak ve poketopuyla isabetli bir atış yapmak. Atış yaparken topu basılı tutarak yukarı doğru sürüklüyorsunuz. Pokemonun üzerinde bir daire oluşuyor ve küçülüyor. Bu dairenin pokemonun üstünde küçülürken, en küçük haline yakın atış yapmalısınız. Ayrıca bu dairenin rengi pokemonun zorluğunuda belirliyor.

  Zorluk sıralaması en kolaydan en zora şu şekildedir:

  Yeşil – Sarı –Turuncu – Kırmızı

  Pokemon Atış HareketiPokemon Atış Hareketi

  Oyun dahilinde 2 farklı pokemon yakalama arayüzü var. İlk arayüzde pokemonu yakalarken kameranız açılıyor ve pokemon o an bulunduğunuz yerdeymiş gibi görünüyor. Oyuna gerçekçilik katan bu durum şarzınızın hızlı bitmesine neden oluyor. Bu sebeple şarjınız yeterli değilse pokemon yakalama sırasında ekranın sağ üst köşesinde bulunan AR tuşuna basarak bu moddan çıkarak animasyon moduna geçiş yapmanızı tavsiye ederim.

  Her Pokemon’nun ayrı bir türü bulunmaktadır. Çimen grubuna ait bir pokemonu yeşillğin bol olduğu bir bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz. Su grubuna ait bir pokemonu da deniz, ırmak ya da göl kenarında daha rahat bulabilirsiniz. Seyahatlerinizi bu kurala göre yaparsanız farklı pokemonları yakalama şansınız artacaktır. Ayrıca tarihi mekan yada turistik yerlerde de farklı pokemonlar yakalayabilirsinix.

  Incense Kullanarak Daha Fazla PokemonYakalayabilirsiniz!

  Oyunun başında 2 adet Incense denen eşyadan veriliyor. Bu eşyalara Items kısmına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu eşyaya tıkladığınızda 30 dakika boyunca karakteriniz etrafında pembe bir toz bulutu salınıyor ve pokemonlar karakterinizin yanına kendiliğinden geliyor. Bence bu eşyayı geceleri kullanmanızda fayda var. Çünkü gündüzleri ya da oyuncuların yoğun olduğu saatlerde pokemonlara ulaşmak zor olabilir. Ayrıca PokeStop’ları ziyaret ederekte bu eşyalara sahip olabiliyorsunuz.

  Pokemon Eggs ve Egg IncubatorPokemon Eggs ve Egg Incubator

  Pokemon Eggs ve Egg Incubator

  Petstoplara uğradığınız zaman (genellikle cami ve tarihi mekanlarda petstop bulunuyor) paranız yoksa Petstop amblemini çevirin. Genellikle yumurta ve top hediye geliyor. İksir ve pokeballs da hediye gelebilir. Bu hedyeler balon içerisinde geldiği için balomu patlatmalısınız. Paranız varsa istediğiniz pokemonu da alabilirsiniz.

  Yumurtaları çantanızda bulunan Egg Incubator vasıtasıyla kuluçkaya yatırmalısınız. Yumurtaların çatlaması için uzunca bir süre yürümeniz lazım. Yürümezseniz yumurtalar çatlamıyor. Ne kadar yürümeniz gerektiği ise yumurtanın altında yazıyor. Bence zayıflamak için veya spor yapmak için çok farklı bir oyun.

  Araçla hareket ederken yumurtalar çatlamıyor. İnsanın yürüyüş hızının üstünde bir hızla hareket edildiğinde kuluçka süresi duruyor.

  Yumurtalar çatlayınca pokemon çıkıyor. Bir pokemona bu şekilde de sahip olabilirsiniz arkadaşlar.

  PokeBalls Nasıl Elde Ediliyor?

  Bazı gelişmiş pokemonlar tek seferde yakalanamayabiliyor arkadaşlar. Bu yüzden yakalayana kadar denemenizi tavsiye ediyorum. Fakat poketoplarını savururken dikkatli olmalısınız. Çünkü sınırlı sayıda poketopunuz bulunuyor. Ayrıca poketoplarını elde etmek çok kolay değil. Bu nedenle yakalamaya çalıştığınız pokemonun bu kadar poketopuna değip değmeyeceğini iyi düşünmelisiniz bence.

  Umarım faydalı olmuşumdur. Size oyunda başarılar dilerim.

  Doçent Tarih: Temmuz 14, 2016 cevaplandı.
  Yorum ekle

  Oyun bu güne kadar yayınlanan videolardan bildiğimiz üzere sanal gerçeklik üzerine kurulmuş bir yapıda geliyor. Oluşturduğumuz karakterle birlikte Pokemon avına çıktığımız oyunda olduğumuz yerde durmak yerinde gezerek Pokemon avlayabiliyoruz. Bu belki de oyunun en güzel detayı.

  Pokemon toplayıp kendi koleksiyonunuzu oluşturmak için sokaklarda gezip Pokemonları yakalamanız gerekiyor.

  Toplanılan Pokemonlarla birlikte diğer oyuncuların Pokemonlarıyla savaş yapılabiliyor. Oyunda yer alan trade sistemiyle birlikte Pokemon transferi yapılabiliyor, koleksiyonda eksik olan Pokemonlar tamamlanabiliyor.

  Pokemon GO’daki Pokemonlar tıpkı çizgi filmden alışık olduğumuz gibi enderlik seviyesine sahip.

  Her Pokemon diğerinden farklı bir enderlikte olabilir ve koleksiyonunuzu zenginleştirebilir. Yolda yürürken yakalayacağınız Pokemonlar için daha fazla yol kat edip, daha uzak mesafeleri gitmeniz gerekebilir.

  16-07/09/pokemongo-1.jpg

  Pokemon GO, cebinizi yakabilir

  Tahmin edebileceğiniz gibi neredeyse her mobil oyundan alışık olduğumuz oyun içi satın almalar Pokemon GO’da da aynı şekilde mevcut. Yakaladığınız Pokemonları sakmananız için kullanacağınız Poke Top’ları bir noktadan sonra parayla satılmaya başlıyor. Eğer koleksiyonunuza daha fazla Pokemon katmak istiyorsanız bu Poke Top’lara ihtiyacınız olacak.

  Oyunda Poke Stop adı verilen istasyonlar mevcut. Bu istasyonlar nerde olduğu bilinmeyen özel duraklar olarak adlandırılabilir. Poke Stop’ları bulduğunuz takdirde fazladan birkaç Poke Topu elde edebilirsiniz.

  Poke Gym adı verilen salonlarda ise, elinizde bulunan mevcut Pokemonları kullanarak rakiplerinizle savaş haline girebilirsiniz.

  Savaşı kazanmanız durumunda elde edeceğiniz Pokemonlar ham bir sonraki savaş için size büyük avantaj katacak hem de koleksiyonunuzu geliştirecek. Yalnız tekrar hatırlatalım, belirli sayıdan sonra elde edeceğiniz her Pokemon için yeni Poke Top’larına ihtiyacınız olacak.

  16-07/09/pokemongo-4.png

  Oyun devamlı olarak konum bilginizi kullandığı için oldukça hızlı bir şarj tüketimini sahip. Gün içinde Pokemon GO oynama sürenizin fazla olması hızlı şarj cihazı veya PowerBank ihtiyacınızı beraberinde getirecektir.

  Oynaması oldukça eğlenceli olan Pokemon GO çıkışından birkaç gün sonra dahi milyonlarca oyuncu kitlesini aynı platform üzerinde toplamayı başarmış durumda. Pokemon tarihinin en ilginç ve beğenilen oyunudur ..
  Pokemon GO Nedir? Nasıl Oynanır? – ShiftDelete.Net

  Yeni Üye Tarih: Kasım 29, 2016 cevaplandı.
  Yorum ekle
 • Hadi Cevaplayın

  Cevabınızı göndermekle gizlilik politikası ve kullanım şartlarını kabul etmiş olursunuz.