Yer çekimi nasıl sağlanıyor?Acill!!(Araştırma Ödevim)acil

Hadii

Yeni Üye Tarih: Kasım 3, 2016 soruldu. Ders: Fen ve Teknoloji.
Yorum ekle
 • 1 Cevap var

  Yerçekimi  olarak bildiğimiz bu kuvvetin gerçek adı KÜTLE ÇEKİM KUVVETİ’dir.Şiddeti diğer kuvvetlere göre çok düşük  olmasına rağmen, çok büyük kütlelerin birbirini çekmelerini sağlar. iki kütle arasında bir çekim gücü vardır ve bu gücün kütleleri büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Kuvvetin gücü kütlelerin aralarındaki mesafenin karesiyle de ters orantılıdır. Yani kütlelerin arasındaki mesafe arttıkça çekim gücü azalacak, büyüklükleri arttıkça çekim kuvveti artacaktır. Bu basit denklem gösteriyor ki; dünya üzerinde bulunduğu her cismi kendi merkezine doğru çeken büyük bir kuvvete sahiptir.Yani her cisim kütlesi oranında diğerini çeker. Yani dünya bizi çekerken aslında bizde kendi kütlemiz oranında dünyayı çekiyoruz.

   

  Yer çekimi kuvveti şuan olduğundan bir trilyon kadar daha güçlü olsaydı; evren çok küçük olurdu. Canlı yaşamı 1 yıl kadar kısa sürerdi. Yer çekimi kuvveti çok az bile güçsüz olmuş olsaydı; yıldızlar ve galaksi meydana gelmezdi.

  Evrendeki galaksilerin, yıldızların birbirlerinin yörüngelerinde kalmalarının nedeni bu kuvvettir. Dünyanın ve diğer gezegenlerin Güneş’in etrafında belirli bir yörüngede kalabilmelerinin nedeni de yine yerçekimi kuvvetidir. Bizler bu kuvvet sayesinde yeryüzünde yürüyebiliriz. Bu kuvvetin değerlerinde bir azalma olursa yıldızlar yerinden kayar, dünya yörüngesinden kopar, bizler dünya üzerinden uzay boşluğuna dağılırız.

  En ufak bir artma olursa da yıldızlar birbirine çarpar, dünya güneşe yapışır ve bizler de yer kabuğunun içine girerdik.

  Doçent Tarih: Kasım 3, 2016 cevaplandı.
  Yorum ekle
 • Hadi Cevaplayın

  Cevabınızı göndermekle gizlilik politikası ve kullanım şartlarını kabul etmiş olursunuz.