Aşağıdaki alana Türk bayrağı ya da İstiklâl Marşı ile ilgili duygularınızı şiir, yazı veya resimle anlatınız.

Anayasamızın üçüncü maddesinde millî egemenlik ve bağımsızlık sembollerimizden bazılarına şöyle yer verilmiştir:
“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı ‘İstiklâl Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.” Bu madde anayasamızın değiştirilemeyecek maddelerindendir.

Aşağıdaki alana Türk bayrağı ya da İstiklâl Marşı ile ilgili duygularınızı şiir, yazı veya resimle anlatınız.

Doçent Mart 20, 2022 tarihli soruldu. Ders: Sosyal Bilgiler.
Yorum ekle
1 Cevap

BAĞIMSIZLIĞIMIZIN  SEMBOLÜ MARŞIMIZ

Bağımsız olan her milletin kendine özgü marşı vardır. Türk Milleti’nin  marşı da İstiklal Marşı’dır. İstiklal Marşımız bayrağımız gibi  özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın sembolüdür. İstiklal Marşımız Türk Milleti’nin onurudur gururudur. Marş ,bir milletin kazandıkları zaferlerin ,millet olarak verilen mücadelelerin ve milli duyguların işlendiği bir eserdir. Aynı zamanda geçmişimiz ile geleceğimiz arasında köprü kuran çok özel bir yapıttır.

Bağımsızlığımızın simgesi olan bu muhteşem eserin şairi Mehmet Akif Ersoy’dur. İstiklal Marşımız ülkemiz düşman işgalindeyken ,Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen yarışma ile yazılmış bir eserdir. Milletimizin bağımsızlık mücadelesini duygularla anlatabilmek, insanlara o duyguları yaşatabilmek çok zordu. Bu sebeple Mehmet Akif yarışmaya katılmakta tereddüt etmiştir. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ricasıyla Mehmet Akif eserini yazmaya ikna olur.724 şairin katıldığı bu yarışmada Mehmet Akif’in eseri birinci seçilmiş, TBMM tarafından ayakta 2 kez okunarak onaylanmıştır.12 Mart 1921’de İstiklal Marşımız TBMM tarafından kabul edilmiştir. Mehmet Akif, birincilik aldığı halde hak ettiği ödülü almamıştır. ”Ben bu eseri para için değil, askerlerimiz ve vatanımız için yazdım.’’ diyerek ne kadar vatansever bir insan olduğunu göstermiştir. ‘Marşımızın  yeniden yazılması düşünülemez mi?” sorusuna ”Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” diyerek milletimizin kahramanlığını ve eserin sıradan bir eser olmadığını ifade etmiştir. Bu eşsiz eserde, Türk Milleti’nin bağımsızlığının sonsuza dek süreceğini vurgulamıştır. Marşımızın bütününde bağımsızlık uğruna verilen şehitler ve akıtılan kanlar, vatanımızı korumanın önemi, milletimizin kazandığı kurtuluş mücadelesi işlenmiştir.

Milli marşlar, resmi törenler, tek bir devleti farklı milletlerin içinde temsil etme ve ulusal toplantılarda söylenir. Marşımızı duyduğumuzda , milli duygularımız yoğunlaşır, içimiz gurur ve coşku ile dolar. Atalarımıza ve şehitlerimize minnet duyguları  ile dolar coşarız. Her Türk genci, marşımızı duyduğunda vatanımızın nasıl kazanıldığını hatırlamalı, marşımızı milli duygularla, gururlu ve yüksek sesle, saygıyla ve başı dik okumalıdır. Çünkü marşımız bize armağan edilen bağımsızlığın marşıdır.

Atalarımızın huzur içinde yatmaları ve onlara olan minnet duygularımızı az da olsa yerine getirmek için vatanımıza sahip çıkmalıyız, bayrağımızı sonsuza dek gökyüzünde dalgalandırmalıyız ve İstiklal Marşımızı gururla okumalıyız. Marşımızı öğrenmek, içtenlikle söylemek, saygıyla dinlemek her Türk vatandaşının görevi olmalıdır. Milletimizin bu zorlu bağımsızlık mücadelesinde, Türk milletine bu eşsiz ve muhteşem eseri kazandırdığı için şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz.

Doçent Bu cevap Mart 22, 2022 tarihli.
Yorum ekle

Cevabın

Cevabınızı göndererek, gizlilik politikasını ve hizmet şartlarını kabul etmiş olursunuz.